NÖM PRO 35 Vanille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 264kj (64 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 264kj (64 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | -4 |
| Sodium | 56mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 5.2g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Milbona Fat Free Greek Style Strawberry Yogurt (Similarity score: 10.53)
- Iqf Chopped Sea Clams (Similarity score: 11.40)
- Milbona Boisson Soja Cacao (Similarity score: 12.87)
- Danone 100% Vegetal Arandanos (Similarity score: 13.09)
- Vitanella Napój Sojowy O Smaku Czekoladowym (Similarity score: 14.21)
- Organic Whole Milk (Similarity score: 14.23)
- Don Simón Bebida De Soja Con Chocolate (Similarity score: 14.42)
- Danone (Similarity score: 14.46)
- Danone Activia Chia Y Almendras (Similarity score: 14.54)
- Flancell (Similarity score: 14.61)
- Pacific, Pacific Foods Of Oregon Inc Vanilla Ultra Soy Plant Based Beverage, Vanilla (Similarity score: 14.75)
- Carrefour Bebida De Soja Con Cacao Descatalogado (Similarity score: 14.97)
- Bio Village Purée Patate Douce, Carotte Et Jambon (Similarity score: 15.37)
- Fresh Start Beverage Company Dairy Free Bananamilk (Similarity score: 15.83)
- Alpro Soya Drink Chocolate Flavour (Similarity score: 16.32)