Myprotein Impact Whey Isolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 481kj (115 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 481kj (115 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.7000000476837g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.7g |
| Saturated Fat | 4.5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 67.1641810165005% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.2% |
| Saturated Fat Value | 4.5g |
| Score | 7 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 11g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 11g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Country Fresh Inc Country Fresh, Savory Fruit & Cheese Bites (Similarity score: 9.69)
- Gutes Land Milchreis (Similarity score: 9.84)
- Yaourt Au Caramel À La Fleur De Sel (Similarity score: 10.16)
- Top Budget Crème Dessert Saveur Chocolat (Similarity score: 11.35)
- Pâturages Crème Dessert Saveur Creamy Choc (Similarity score: 11.66)
- Auchan Flan Nappé Caramel (Similarity score: 11.76)
- Yoplait Panier De Yoplait (Similarity score: 12.87)
- Müller Müller Milch Reis Zimt & Zucker (Similarity score: 13.59)
- Paturages,sélection Intermarché Paturette Saveur Cookie (Similarity score: 14.10)
- Carrefour Leche Evaporada (Similarity score: 14.36)
- Carrefour Leche Evaporada (Similarity score: 14.36)
- Ferme Collet Yaourt Au Lait Entier Sur Lit De Caramel Et Pointe De Sel (Similarity score: 14.60)
- Auchan, Groupe Auchan (Similarity score: 14.83)
- Milsani Milchreis (Similarity score: 14.87)
- Desira Vanille Pudding Und Sahne (Similarity score: 14.87)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)