mymuesli Superkid
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1544kj (370 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1544kj (370 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.4g |
| Saturated Fat | 1.2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 17.142857142857142% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.1% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | 1 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 7.8g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Spielberger Mühle No Dinkel Spiralen Hell (Similarity score: 7.31)
- Spielberger Mühle, Spielberger Mühle Penne Hell (Similarity score: 7.31)
- Belle France Semoule Moyenne (Similarity score: 8.51)
- Le Renard Semoule De Ble Dur Grosse 1 Kg (Similarity score: 8.51)
- Le Renard Semoule De Blé Dur La Royale (Similarity score: 8.51)
- Le Renard Semoule De Ble Dur Moyenne 1 Kg (Similarity score: 8.52)
- Muesli (Similarity score: 8.65)
- Grain De Frais Semoule Moyenne (Similarity score: 9.46)
- Harina De Avena Sabor Black Cookie (Similarity score: 9.47)
- Harina De Avena (Similarity score: 9.82)
- Tipiak Tendres Perles Blé (Similarity score: 9.93)
- Pouce,auchan Coquillettes (Similarity score: 10.02)
- Änglamark (coop),coop Havregryn Ekologiska (Similarity score: 10.13)
- Le Renard Semoule De Blé Dur Qualité Supérieure (Similarity score: 10.23)
- Orecchiette Colacchio (Similarity score: 10.29)