mymuesli My Müsli Blaubeermüsli, Blaubeer
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1565kj (375 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1565kj (375 calories/kcal) |
| Fiber | 8.4 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 8.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 12 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 12 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 2.1g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 22.826086956521742% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22.8% |
| Saturated Fat Value | 2.1g |
| Score | -1 |
| Sodium | 32mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 32mg |
| Sugars | 14.2g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Knusperone Trauben Nuss Müsli Vollkorn (Similarity score: 10.84)
- Crownfield Swiss Style No Added Sugar Muesli (Similarity score: 16.43)
- Stockwelle,tesco Muesli With Fruits, Nuts & Seeds (Similarity score: 19.18)
- Primeal Coude Quinoa Tomate (Similarity score: 21.19)
- Gut & Günstig Trauben Nuss Müsli (Similarity score: 21.46)
- Kellogg's Disney Frozen Müsli (Similarity score: 21.53)
- Carrefour Flocons D'avoine Multi Fruits (Similarity score: 22.11)
- Korn Mühle Trauben Nuss Volkorn Müsli (Similarity score: 22.20)
- Kölln Zaubermüsli Mit Erdbeeren (Similarity score: 22.20)
- Natine,léa Nature Tartines Gourmandes Banane (Similarity score: 22.23)
- Allos Hof Müsli Bircher (Similarity score: 22.54)
- Royal Family Taiwan Style Mochi (Similarity score: 22.87)
- Gletscherkrone Trauben Nuss Müsli (Similarity score: 23.37)
- Paul Heumann Petit Pain Azyme Bio Châtaigne (Similarity score: 23.52)
- Happy Harvest Vollkorn Müsli (Similarity score: 23.60)
Ingredients List
- Oat Flakes
- Date
- Blueberry
- Freeze Dried Strawberry Pieces
- Rice Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)