Monoprix Poulet Tikka Masala
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 680kj (163 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 680kj (163 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6.9g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.9g |
| Saturated Fat | 1.2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 16.666666666666664% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | 2 |
| Sodium | 320mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 320mg |
| Sugars | 1.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tesco Chorizo And Serrano Tortilla (Similarity score: 6.55)
- Stuffed Crab Seafood (Similarity score: 7.43)
- Tortilla Fraiche Aux Poivronspiment D'edpelettr (Similarity score: 8.99)
- Tuna Salmon Sampler, Tuna Salmon (Similarity score: 9.12)
- Stoeffler Spätzle À Poêler (maxi Pack) (Similarity score: 9.42)
- Natursoy Tortitas De Salvado De Avena Con Lino, Amapola Y Sesamo (Similarity score: 9.72)
- Roasted Beet Salad Arugula & Baby Greens, Fire Roasted Red Beets, Feta Cheese & Sliced Almonds With Shallot Vinaigrette (Similarity score: 11.37)
- Pierogies (Similarity score: 11.62)
- Grano Saraceno Quinoa E Semi Di Chia (Similarity score: 11.69)
- Monoprix Salade Pâtes (Similarity score: 11.74)
- Guacamole Tradicional Caña Nature (Similarity score: 11.76)
- Omakase Nigiris Mix (Similarity score: 12.05)
- Birds Eye Wild Caught Fish Fillets (Similarity score: 12.33)
- Sorribas Hummus Berenjena (Similarity score: 12.45)
- Carrefour Pommes De Terre Au Romarin (Similarity score: 12.50)
Ingredients List
- Flavouring
- Chicken
- Onion
- Acid
- Spice
- Sugar
- Thickener
- Natural Paprika Flavor
- Chicken
- Basmati Rice
- Coriander
- Garlic
- Ginger
- Maltodextrins
- Potato Starch
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)