Monoprix Poulet et riz sauce coco curry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 548kj (131 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 548kj (131 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7.199999999999999 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7.2 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6.5g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.5g |
| Saturated Fat | 2.9g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 64.44444444444444% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.4% |
| Saturated Fat Value | 2.9g |
| Score | 1 |
| Sodium | 224.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 224mg |
| Sugars | 1.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Picard Gratin De Pâtes Aux Saint Jacques* Et Fondue De Poireaux, Surgelé (Similarity score: 14.67)
- Lyttos Lyttos Greek Style Natural Yogurt (Similarity score: 17.12)
- Chik'n Tikka Masala Veggie Bowls (Similarity score: 18.98)
- Picard Gratin Dauphinois (Similarity score: 20.10)
- Greenwise Skillet Meal (Similarity score: 20.12)
- U Mes Aiguillettes De Poulet, Sauce Aux Champignons Et Tagliatelles (Similarity score: 21.35)
- U Saveurs, U Poêlée Terre Et Mer Aux Crevettes Gambas Chorizo Saveurs (Similarity score: 21.60)
- Leek Of Potato Soup (Similarity score: 21.87)
- Publix, Publix Super Markets Inc Light Sour Cream (Similarity score: 22.18)
- Broccoli Cheddar Soup With Chicken Bone Broth, Broccoli Cheddar (Similarity score: 23.00)
- Red Thai Curry (Similarity score: 23.05)
- Picard Civet De Chevreuil (Similarity score: 24.17)
- Basil Parmesan Chicken (Similarity score: 24.90)
- Ducs De Gascogne Puree Aux Panais (Similarity score: 24.99)
- Picard Pâtes Au Saumon Et Aux Poireaux, Sauce Ricotta Citron (Similarity score: 25.34)
Ingredients List
- Butter
- Garlic
- Sunflower Oil
- Modified Starch
- Salt
- Curry
- Curry Paste
- Thickener
- Chicken
- E415
- Lemongrass
- Colour
- Pepper Extract
- Onion Powder
- Concentrated Carrot Juice
- Bay Leaf
- Chicken Stock
- Crushed Peeled Tomato
- Grape
- Coconut Milk Powder
- Onion
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)