Monoprix Pétales de blé au chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1636kj (392 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1636kj (392 calories/kcal) |
| Fiber | 7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 1.7g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 53.125% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.1% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | 7 |
| Sodium | 121.92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 121.9mg |
| Sugars | 28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lucien Georgelin Boule Choc' (Similarity score: 10.27)
- Auchan Caoflakes Au Chocolat (Similarity score: 11.65)
- Falcone Falcone Amaretti Morbidi Al Pistacchio Gr 170 Ast (Similarity score: 15.97)
- Migros,farmer Farmer Soft, Himbeer (Similarity score: 17.92)
- (Similarity score: 20.63)
- Migros,farmer Farmer Soft Framboise (Similarity score: 21.01)
- Seitenbacher Müsli 556 Extra Für Kinder (Similarity score: 22.07)
- P'tit Déli,marque Repère Tuiles Citron (Similarity score: 22.58)
- Grondona,orlando Grondona Pandolce Antica Genova (Similarity score: 23.00)
- Coop Panettone Qualité & Prix (Similarity score: 23.40)
- Paneton Fruitcake (Similarity score: 23.69)
- Goldora Goldora Schoko Lebkuchen (Similarity score: 23.74)
- Nilda's Desserts Ltd Hipsnacks, Cookies, Original, Chocolate Chip (Similarity score: 23.97)
- Choco Balls (Similarity score: 24.61)
- U Bio,u Lune De Céréales Au Chocolat (Similarity score: 24.69)
Ingredients List
- Cereal
- E375
- E375
- Pantothenic Acid
- Pantothenic Acid
- E101
- E101
- Vitamin B6
- Thiamin
- Folic Acid
- Biotin
- Chocolate Powder
- Vitamin B12
- Iron
- Sugar
- Sunflower Oil
- Salt
- Flavouring
- Emulsifier
- Cinnamon
- Vitamins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)