Monoprix,Monoprix P'tit Prix Corn Flakes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1633kj (391 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1633kj (391 calories/kcal) |
| Fiber | 3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 8.8g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.8g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | 1 |
| Sodium | 440.00000000000006mg |
| Sodium Points | 4 |
| Sodium Value | 440mg |
| Sugars | 6.7g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Grand Jury Biscottes (Similarity score: 10.31)
- Eliges Biscotes (Similarity score: 14.28)
- Maître Jean Pierre Biscottes Au Froment (Similarity score: 14.80)
- Jacquet French Toast (Similarity score: 14.80)
- Edeka,gut & Gunstig Knäckebrot Sesam (Similarity score: 15.19)
- Mannapain Biscottes Au Froment (Similarity score: 15.30)
- Franprix Biscotte Germe De Ble Bio (Similarity score: 17.02)
- Leader Price Biscottes Au Germe De Blé (Similarity score: 17.02)
- Carrefour Biscottes Blé Complet (Similarity score: 19.57)
- Casino Riz & Ble Complet Nature (Similarity score: 19.71)
- Kellogg's,rice Krispies Rice Krispies (Similarity score: 19.72)
- Roger Petits Grillés Aixois Céréales (Similarity score: 20.20)
- Kölln Vollkorn Haferfleks (Similarity score: 20.43)
- U Biscottes Au Blé Complet (Similarity score: 20.62)
- Natur Pur Bio Pufuleti (Similarity score: 20.77)
Ingredients List
- Corn
- E101
- Thiamin
- Folic Acid
- Vitamin B12
- Minerals
- Sugar
- Salt
- Barley Malt Extract
- Vitamins
- E375
- Vitamin E
- Pantothenic Acid
- Vitamin B6
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)