Monoprix Monoprix Muesli aux 7 fruits
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1576kj (377 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1576kj (377 calories/kcal) |
| Fiber | 6.9 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.5g |
| Saturated Fat | 1.6g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 29.090909090909093% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 29.1% |
| Saturated Fat Value | 1.6g |
| Score | 6 |
| Sodium | 192mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 192mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Crownfield (Similarity score: 19.27)
- Meta Health Bar (Similarity score: 19.94)
- Meta Health Bar Health Bar (Similarity score: 20.40)
- Procter & Gamble Company Bars (Similarity score: 20.40)
- Sultana Bran Plus (Similarity score: 21.36)
- Susie's Smart Cookie Susie's Smart, Breakfast Cookie, Banana Coconut (Similarity score: 21.66)
- Nestlé,nesquik Bio, Nesquik Nestle Nesquik Bio Céréales 375g (Similarity score: 22.17)
- Panettone Classic (Similarity score: 22.46)
- Arroz Inflado Con Cacao (Similarity score: 22.61)
- Motta Buondi Integrale (Similarity score: 22.72)
- Probios Crispé Rixe Al Cacao (Similarity score: 23.19)
- Yukybio Pan Natale (Similarity score: 23.40)
- Organic Energy Bar (Similarity score: 23.77)
- La Collina Dei Fiori Cocoa Balls Boules De Céréales Au Chocolat (Similarity score: 23.90)
- Nestle Corn Flakes (Similarity score: 25.17)