Monoprix,Monoprix Gourmet Gourmet - Confiture de figues
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 957kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 957kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 52 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 52 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0.7g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.7g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 11 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 54g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Barker's Nz Seedless Bramble Berries (Similarity score: 3.17)
- Matin Des Pyrénées,copyr Confiture Extra Pêche De Vigne (Similarity score: 3.19)
- Crai Confiture (Similarity score: 3.47)
- Confiture Extra De Abricot Poivre (Similarity score: 3.48)
- Auchan Confiture Extra Pêche (Similarity score: 3.49)
- Maison Herbin Confiture Fraises Des Bois (Similarity score: 3.49)
- Confettura Extra Di Pere Noci E Cannella (Similarity score: 4.24)
- La Vie Claire Confiture Artisanale Coing (Similarity score: 4.33)
- Reflets De France, Carrefour Oranges De Corse Et Clémentines Confiture (Similarity score: 4.36)
- La Trinquelinette Coing (Similarity score: 4.79)
- La Trinquelinette La Trinquelinette (Similarity score: 4.79)
- Confiture 90% Extra Abricot (Similarity score: 5.29)
- Maison Herbin Confiture Fraise (Similarity score: 5.30)
- Maison Herbin Confiture De Reine Claude (Similarity score: 5.30)
- Andrésy Confitures Clementine De Francce (Similarity score: 5.32)
Ingredients List
- Fig
- Cane Sugar
- Acid
- Gelling Agent
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)