Monoprix Lychees au sirop
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 293kj (71 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 293kj (71 calories/kcal) |
| Fiber | 2.1 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 90 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 90 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -4 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 15g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Great Value Great Value Frozen Fruit Salad Blend, 48 Oz (Similarity score: 1.59)
- Mw Polar Sliced Mango In Heavy Syrup, Mango (Similarity score: 2.16)
- Dole Petits Morceaux D'ananas (Similarity score: 2.81)
- Douceur Du Verger,marque Repère Coeur De Fruits Pomme Framboise (Similarity score: 3.00)
- St Mamet Compote De Pêches Morceaux (Similarity score: 3.38)
- Season's Choice Tropical Blend (Similarity score: 3.39)
- Andros Fruit Au Sirop Bigarreaux (Similarity score: 4.11)
- Materne Gogo Squeez Apple Cinnamon (Similarity score: 4.26)
- Materne Gogo Squeez Apple Apple (Similarity score: 4.26)
- Leader Price Lychees Au Sirop Léger (Similarity score: 4.56)
- Andros Griottes Dénoyautées (Similarity score: 4.56)
- Fruistar,marque Repère,scamark (filiale E Leclerc) Pêches Au Sirop 4 4 (Similarity score: 4.58)
- Litchis Au Sirop Léger (Similarity score: 4.62)
- Ananas En Morceaux Au Sirop Léger (Similarity score: 4.62)
- St Mamet Ananas Dégustation 385 G Saveur Citron Vert (Similarity score: 4.74)
Ingredients List
- Water
- Sugar
- Acid
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)