Monoprix,Groupe Casino Gourmandises Viennoises au Chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 543kj (130 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 543kj (130 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 3.6g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 3.6g |
| Score | 3 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 3.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Riz Au Lait Canelle (Similarity score: 7.19)
- Yoplait,perle De Lait Perle De Lait (nature Délicatement Sucré) 4 Pots (Similarity score: 9.38)
- Yoplait,perle De Lait Non Blanc Spécialité Laitière Sucrée, À La Noix De Coco, Aromatisée (Similarity score: 10.00)
- Yoplait,perle De Lait Non Blanc Perle De Lait Coco En Fins Éclats (Similarity score: 10.00)
- Yoplait,perle De Lait Non Blanc Spécialité Laitière Sucrée À La Noix De Coco, Aromatisée (Similarity score: 10.00)
- Yoplait,perle De Lait Non Blanc Spécialité Laitière Sucrée, À La Noix De Coco, Aromatisée (Similarity score: 10.00)
- Yoplait,perle De Lait Nature Spécialité Laitière Sucrée, À La Noix De Coco, Aromatisée (Similarity score: 10.00)
- Salakis,lindahls Grekisk Ekologisk Yoghurt (Similarity score: 10.25)
- Vrai Yaourt À La Grecque Au Lait De Brebis Bio (Similarity score: 10.42)
- La Bergerie Yaourt A La Grecque Brebis Nature (Similarity score: 11.01)
- La Bergerie Yaourt A La Grecque (Similarity score: 11.01)
- Granarolo Panna Da Cucina Light (Similarity score: 11.03)
- Yoplait,perle De Lait Non Blanc Spécialité Laitière Sucrée, À La Noix De Coco (Similarity score: 11.15)
- Yoplait,perle De Lait Non Blanc Spécialité Laitière Sucrée À La Noix De Coco (Similarity score: 11.15)
- Monoprix Gourmet Yaourt Grec (Similarity score: 11.20)
Ingredients List
- Semi Skimmed Milk
- Beef Gelatin
- Natural Vanilla Flavouring
- Natural Flavouring
- Sugar
- Chocolate
- Modified Corn Starch
- Fat Reduced Cocoa Powder
- E407
- E415
- Lactose And Milk Proteins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)