Monoprix Galette frangipane
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 987kj (236 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 987kj (236 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.3g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.3g |
| Saturated Fat | 6.5g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 59.09090909090909% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59.1% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 13 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Boncolac Boncolac Tarte Aux Framboises (Similarity score: 7.08)
- Tarte Normande (Similarity score: 8.22)
- So Delicious Dairy Free, So Delicious Almondmilk Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 10.80)
- Nestlé Bûche Glacée Macaron Caramel Beurre Sale (Similarity score: 12.59)
- Leclerc Flan Patissier Aux Oeufs 6 Parts (Similarity score: 13.94)
- Ice Cream (Similarity score: 14.09)
- Turkey Hill Butter Almond & Chocolate Ice Cream (Similarity score: 14.50)
- Ben & Jerry's Glace En Pot Vanilla Pecan Blondie (Similarity score: 14.89)
- Migross La Pral Torta Fresca Cantilena E Frutta (Similarity score: 15.27)
- Salted Caramel Ice Cream With Mochi Bits (Similarity score: 15.68)
- Ice Cream (Similarity score: 15.74)
- Hudsonville Turtle Sundae Ice Cream (Similarity score: 15.80)
- Fresh & Easy Ice Cream (Similarity score: 16.28)
- Premium Edition Brown Butter Bourbon Flavored Ice Cream With A Salted Caramel Swirl And Rich, Smooth Brown Butter Bourbon Truffles, Buttered Bourbon Truffle (Similarity score: 16.72)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Mini Pots The Chunks Cool Lection 4x100ml (Similarity score: 16.90)