Monoprix Bio Gazpacho
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 119kj (29 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 119kj (29 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 52.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 52.1 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 0.6g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.6g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 30% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 0 |
| Sodium | 256mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 256mg |
| Sugars | 2.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Créaline Velouté 7 Légumes Du Potager & Touche De Persil (Similarity score: 16.90)
- Créaline Soupe Légumes (Similarity score: 20.20)
- Crealine Mes Potages Bio Petits Pois Et Légumes Verts (Similarity score: 22.90)
- Knorr,unilever Knorr Soupe Liquide Mouliné De Légumes Verts 1l (Similarity score: 24.10)
- Créaline Le Velouté Butternut Châtaignes (Similarity score: 24.54)
- Ferme D'anchin Gaspacho Andalou (Similarity score: 25.34)
- La Potagère Mouliné De Nos Campagnes (Similarity score: 25.75)
- Grandeur Nature Mouliné De Légumes Variés A La Pointe De Muscade (Similarity score: 25.76)
- La Potagère Mouliné De Nos Campagnes Légumes De France (Similarity score: 25.86)
- Grandeur Nature Velouté De Courgettes Et Basilic (Similarity score: 26.03)
- Ferme D'anchin Gaspacho Andalou (Similarity score: 26.08)
- Biocoop Velouté De Légumes Variés (Similarity score: 26.64)
- Crealine Mes Potages Bio Carottes Et Panais (Similarity score: 26.90)
- Knorr Soupe 8 Légumes (Similarity score: 27.73)
- U Bio, U Velouté De Légumes Verts Bio (Similarity score: 27.79)