Monkey Mezze Falafel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 360kj (87 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 360kj (87 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6.2g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.2g |
| Saturated Fat | 0.25g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 15.06024096385542% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.1% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 11 |
| Sodium | 841000mg |
| Sodium Points | 10 |
| Sodium Value | 841000mg |
| Sugars | 1.87g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.87g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Garcia Baquero Spanish Cheese Plate (Similarity score: 17725.12)
- Bongards Premium Cheese American Cheese (Similarity score: 22850.20)
- Tuscan Garden Tuscan Garden Ranch Dressing (Similarity score: 36313.92)
- Argitoni Queso Parmesano Rallado (Similarity score: 41052.91)
- Kraftheinz Ranch Dressing (Similarity score: 48122.86)
- Bodega Aurrera Queso Manchego Aurrera (Similarity score: 56579.36)
- Bodega Aurrera Queso Tipo Americano Aurrera (Similarity score: 56579.36)
- Bodega Aurrera Queso Tipo Americano Aurrera (Similarity score: 56579.36)
- Nabisco Ritz (Similarity score: 76402.06)
- Bowl And Basket Plantain Chips (Similarity score: 105156.49)
- Best Foods Real Mayonnaise (Similarity score: 111772.72)
- Fruco Mayonesa (Similarity score: 152735.09)
- Arnott's Shapes (Similarity score: 168291.52)
- Sargento Sargento, String Cheese Snacks (Similarity score: 171596.09)
- Heb Oven Roasted Turkey Breast (Similarity score: 175362.53)