Monique Ranou,Intermarché Boudin blanc forestier
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 996kj (239 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 996kj (239 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 8g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 40.4040404040404% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40.4% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 15 |
| Sodium | 543.9999999999999mg |
| Sodium Points | 6 |
| Sodium Value | 544mg |
| Sugars | 3.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- The Ultimate Sausage & Peppers Sweet Italian Sausage, Fire Roasted Bell Peppers, Caramelized Onions, Smoked Provolone, Gooey Mozzarella Cheese, And Savory Tomato Sauce On A Crispy Thick Crust Pizza (Similarity score: 9.20)
- Bernatello's Pizza Inc Ultra Thin Crust Pizza (Similarity score: 9.91)
- Culinary Circle Pasta Sauce (Similarity score: 10.70)
- Italian Sausage, Applewood Smoked Bacon Pizza, Smoked (Similarity score: 11.25)
- Man Cave Angus Beef Patties (Similarity score: 12.85)
- Smokehouse Mozzarella And Cheddar Cheese, Bbq Sauce, Canadian Bacon, Italian Sausage, Bacon & Red Onion Pizzeria Style Crust Pizza, Smokehouse (Similarity score: 13.35)
- Beyond Meat Beyond Sausage (Similarity score: 13.56)
- Beyond Meat Beyond Sausage (Similarity score: 13.56)
- Beyond Meat Beyond Sausage (Similarity score: 13.56)
- Sodebo La Pizza Chorizo (Similarity score: 14.13)
- Leader Price Boudin Antillais Leader Price (Similarity score: 14.76)
- Rich Products Corporation Stuffed Clams (Similarity score: 15.65)
- Flatbread Pizza (Similarity score: 15.67)
- Palermo's, Palermo Villa Inc Palermo's, Rising Crust Pizza, Pepperoni, Sausage & Beef, Pepperoni, Sausage & Beef (Similarity score: 15.88)
- Beyond Meat Saucisse Vegetale (Similarity score: 16.00)