Monbio Mais Pop Corn
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1523kj (365 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1523kj (365 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.9g |
| Saturated Fat | 0.63g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 13.548387096774192% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.5% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -1 |
| Sodium | 2.4000000000000004mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 2.4mg |
| Sugars | 1.16g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.16g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Farine De Blé Bio T110 (Similarity score: 3.06)
- Maïs Pop Corn (Similarity score: 3.55)
- Flocon D'avoine (Similarity score: 4.13)
- Flocons D'avoine (Similarity score: 4.13)
- Epicerise Quinoa (Similarity score: 5.61)
- Tipiak Trésor Inca (Similarity score: 5.86)
- Coop Mezze Penne Multicereali (Similarity score: 6.52)
- Markal Flocon D'avoine (Similarity score: 6.58)
- Alnativ Bio Haferflocken Glutenfrei (Similarity score: 6.58)
- Markal Flocons D'avoine Gros (Similarity score: 6.58)
- Spielberger Mühle Spielberger Dinkel Bandnudeln 18mm, 500 Gr Hell (Similarity score: 6.79)
- Il Viaggiator Goloso Linguine N10 (Similarity score: 6.86)
- Pasta Di Gragnano Igp (Similarity score: 6.86)
- Il Viaggiator Goloso Pennoni Rigati N48 (Similarity score: 6.86)
- La Ferme D'anna Et Simon, Gaec Varry Farine De Petit Épeautre (Similarity score: 6.92)