Monarc Stollenkonfekt
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1789kj (428 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1789kj (428 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 21 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.9g |
| Saturated Fat | 9.1g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 45.49999999999999% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.5% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 21 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 30g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fortwenger Mini Gâteaux De Noël (Similarity score: 2.83)
- Gut & Günstig Stollenkonfekt (Similarity score: 8.06)
- Nana’s Gluten Free Lemon Cookies (Similarity score: 9.31)
- Apricot Haman Tashen (Similarity score: 10.62)
- Mini Sprinkle Cookie (Similarity score: 10.62)
- Assorted Haman Tashen (Similarity score: 10.62)
- United States Bakery Franz, Ginger Snap Cookies (Similarity score: 11.28)
- Cookies (Similarity score: 14.02)
- สินสถาพร ขนมเปี๊ยะไส้ถั่วไข่เค็มไข่แดงครึ่งฟอง (Similarity score: 15.15)
- Asda 6 Cranberry And Orange Bakewells (Similarity score: 15.84)
- Radio Systems Corporation Day Dreams Super Moist Brownie Cookie With White Chocolate Chips (Similarity score: 16.81)
- Carrefour Plum Cake Cacao (Similarity score: 17.11)
- Kroger Chewy Granola Bars With Yogurt Flavored Coating (Similarity score: 17.19)
- Bauli La Colomba Ciocosoffice (Similarity score: 18.04)
- Maitre Patissier Bouchees De Stollen (Similarity score: 18.60)