Monarc Panettone
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1490kj (357 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1490kj (357 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 27.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 27.2 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6.7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.7g |
| Saturated Fat | 7.4g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 62.18487394957983% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.2% |
| Saturated Fat Value | 7.4g |
| Score | 18 |
| Sodium | 176mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 176mg |
| Sugars | 30.2g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Favorina Panettone Classico (Similarity score: 8.49)
- Marks & Spencer Panettone (Similarity score: 20.25)
- Artigiani D'italia Panettone (Similarity score: 30.63)
- Motta Il Panettone Originale (Similarity score: 31.91)
- Granducale Panettone Classico (Similarity score: 32.17)
- Dolce Forneria Köstlicher Panettone In Der 500g Geschenksbox (Similarity score: 32.17)
- Fairway, Food & Beverage Inc Fairway Market, Crispy Cookies, Oatmeal (Similarity score: 34.21)
- Maina (Similarity score: 37.44)
- Balocco Auguri Di Cuore (Similarity score: 37.53)
- Granducale Panettone (Similarity score: 37.72)
- Lidl,deluxe Panettone Classico (Similarity score: 37.72)
- Favorina, Lidl Panettone Classico (Similarity score: 38.47)
- Favorina Panettone (Similarity score: 38.47)
- Panettone Classic (Similarity score: 38.47)
- Paluani Colomba (Similarity score: 39.15)