Monarc Cocoa Marzipan
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1990kj (476 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1990kj (476 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 22 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.08g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.08g |
| Saturated Fat | 7.92g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 34.58515283842795% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 34.6% |
| Saturated Fat Value | 7.9g |
| Score | 22 |
| Sodium | 33.3mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 33.3mg |
| Sugars | 58.3g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 58.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Arnaud Soubeyran Nougats (Similarity score: 11.48)
- Les Papillotes Revillon Nougats De Montelimar (Similarity score: 17.24)
- Diane De Poytiers Nougats Assortis (Similarity score: 20.75)
- Milk Chocolate With Peanuts & Raisins (Similarity score: 21.42)
- Milk Chocolate With Peanuts & Raisins (Similarity score: 21.42)
- Hacendado Barquillos Rellenos De Turrón (Similarity score: 21.92)
- Macarons Pistache (Similarity score: 23.51)
- Lindt Marzipan (Similarity score: 25.32)
- Boni Assortiment De Macarons (Similarity score: 25.72)
- Chocolat Des Princes Chocolats Assortis (Similarity score: 27.04)
- Chocolat Des Princes Chocolat (Similarity score: 27.04)
- Sans Marque Barre Commando Saveur Fruits Rouges (Similarity score: 27.45)
- Sans Marque Barre Commando Café (Similarity score: 27.45)
- Hacendado Barquillos Rellenos De Chocolate (Similarity score: 27.99)
- Maison Francis Miot Les Coucougnettes (Similarity score: 28.67)