Mompops Mompops, ice pops, strawberry lemonade
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 113kj (28 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 113kj (28 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 20 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 20 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 1 |
| Sodium | 3mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 3mg |
| Sugars | 6.67g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Florette Melange Crudites 180 G (Similarity score: 11.51)
- Arden's Garden The Juice Market Inc Pressed Vegetable Juice (Similarity score: 11.78)
- Vegetables Grilling (Similarity score: 12.09)
- Clearly Organic Raspberry Preserves (Similarity score: 12.09)
- Teisseire Sirop De Grenadine (Similarity score: 12.14)
- Pico De Gallo (Similarity score: 12.21)
- Lemons (Similarity score: 12.36)
- Karine & Jeff Garden Vegetable Soup (Similarity score: 12.59)
- Watermelon, Cucumber, Green Apple, Ginger, Lime 100% Cold Pressed Juice (Similarity score: 12.63)
- Minute Maid Néctar De Piña A Partir De Concentrado (Similarity score: 13.40)
- Fajita Mix (Similarity score: 13.43)
- Taylor Fresh Foods Inc Grilling Kabob Mix (Similarity score: 13.43)
- Santal Refresh (Similarity score: 13.44)
- Golffit,goldfit Apfelschorle (Similarity score: 13.45)
- Les Fruisettes Citronnade Aux Citrons Jaunes Et Verts (Similarity score: 14.00)
Ingredients List
- Strawberry
- Filtered Water
- Agave Syrup
- Lemon Juice
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)