Momentum Brands Momentum brands, fruitee gummee jelly bean candy
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1569kj (375 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1569kj (375 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 25mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 25mg |
| Sugars | 60g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 60g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Momentum Brands Jelly Beans (Similarity score: 0.57)
- Brach's Brach's, Chicks & Rabbits Candy, Marshmallow (Similarity score: 5.10)
- Assorted Fruit Chews (Similarity score: 7.07)
- Dierbergs, Rb Confections Lc Dierbergs, Chewy Candy (Similarity score: 8.72)
- Momentum Brands Jelly Beans (Similarity score: 10.62)
- Dorval Trading Co Ltd Quatro Snax Mini Candy Belts (Similarity score: 11.08)
- King Henry's Snacks Belts (Similarity score: 13.27)
- King Henry's Inc King Henry's, Strawberry Sour Belts, Strawberry (Similarity score: 13.27)
- Sunrise Natural Foods Sour Belts (Similarity score: 13.27)
- King Henry's Sour Belts Candy (Similarity score: 13.27)
- Sunrise Natural Foods Sugar Land Strawberry Sour Belts (Similarity score: 13.27)
- Caramel Apple Candy Corn (Similarity score: 14.14)
- Tops, Tops Markets Llc Tops, Apple Cider Candy Corn (Similarity score: 14.14)
- Queen City Candy Queen City Candy, Holiday Sours (Similarity score: 14.14)
- Truly Good Foods, Tropical Nut & Fruit Co Truly Good Foods, Holiday Sours (Similarity score: 14.14)
Ingredients List
- Sugar
- Titanum Dioxide
- Fd&c Red No40
- E110
- E102
- E133
- Corn Syrup
- Modified Potassium Starch
- Water Artificial Flavor
- E414
- E903
- E330
- E904
- E296
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)