Moelleux au chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1536kj (368 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1536kj (368 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.6g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.6g |
| Saturated Fat | 3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 13.636363636363635% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.6% |
| Saturated Fat Value | 3g |
| Score | 2 |
| Sodium | 24mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 24mg |
| Sugars | 1.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Quaker,quaker Oats Blueberry, Cranberry, Guava Porridge (Similarity score: 10.27)
- El Paraiso Delicious Home Style Tostadas (Similarity score: 11.83)
- Copos De Quinoa (Similarity score: 12.35)
- Lustucru Le Riz À Poêler Citron Aneth (Similarity score: 13.54)
- Suntat Suntat Quinoa (Similarity score: 14.07)
- El Molino De Cerecinos Harina Integral De Centeno (Similarity score: 14.17)
- Jungle Oats (Similarity score: 15.62)
- Ecoprix,ep Couscous Grain Moyen (Similarity score: 15.92)
- Auchan Couscous Grain Moyen (Similarity score: 15.92)
- Yoeco Quinoa Real Eco (Similarity score: 15.97)
- Bio Cesta Quinoa Real (Similarity score: 15.97)
- Graines D'alisa Farine De Quinoa (Similarity score: 16.38)
- Regia Graine De Couscous Moyenne (Similarity score: 17.18)
- Carrefour Cintas Nido Espinaca (Similarity score: 17.36)
- Auchan Couscous Grain Moyen 5 Sachets Cuisson (Similarity score: 17.96)