mocitos Ratatouille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 165kj (40 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 165kj (40 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 18.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 18.4 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.80000001192093g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.8g |
| Saturated Fat | 0.30000001192093g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 15.78947450976004% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.8% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 3 |
| Sodium | 279.999995231628mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 2.9000000953674g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mocitos Ratatouille (Similarity score: 2.83)
- Pedro Luis Crema De Calabacín (Similarity score: 12.90)
- Liebig Pasta Soup Légumes Et Vermicelles (Similarity score: 15.17)
- Danival Soupe Potimarron & Courge Butternut (Similarity score: 17.52)
- Knorr Knorr Soupe Mouliné De Légumes Verts 50cl Lot X 2 (Similarity score: 18.26)
- Esselunga Crema Di Verdure Con Zucchine Fagiolini E Semi Di Canapa (Similarity score: 19.21)
- Liebig Pursoup' Velouté De Légumes Du Soleil (Similarity score: 19.34)
- Knorr Passato Di 10 Verdure Knorr (Similarity score: 20.41)
- Liebig Bio Velouté De Légumes Du Soleil (Similarity score: 20.54)
- Bojus Jus De Fruits Et Légumes Bio N°1 (Similarity score: 22.13)
- Unox Romige Champignonsoep Met Ui En Bieslook (Similarity score: 22.39)
- La Línea Verde Vichyssoise Puerro Y Patata (Similarity score: 23.47)
- Melissa's Premium Pimientos Del Piquillo (Similarity score: 24.59)
- Pastene Tomato Basil Pasta Sauce (Similarity score: 24.83)
- Carbonara's Marinara Sauce (Similarity score: 25.33)
Ingredients List
- Sunflower Oil
- Salt
- Starch
- Spice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)