Mocha espresso coffee beverage
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 209kj (50 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 7 |
| Energy Value | 209kj (50 calories/kcal) |
| Fiber | 0.2 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | Yes |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.93g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.93g |
| Saturated Fat | 0.56g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 62.22222222222222% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.2% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 29mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 29mg |
| Sugars | 6.53g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 6.53g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Krasnystaw Kefir (Similarity score: 6.92)
- Iced Mocha Cold Pressed Coffee (Similarity score: 7.13)
- Clover Stornetta Farms Inc Blue Bottle Coffee, New Orleans Iced Coffee (Similarity score: 9.60)
- The Hain Celestial Group Inc Celestial, Green Tea, Matcha (Similarity score: 10.66)
- Espresso Beverage (Similarity score: 12.93)
- International Delight, Dean Foods Company Caramel Macchiato Iced Coffee (Similarity score: 14.87)
- International Delight, Dean Foods Company Vanilla Iced Coffee (Similarity score: 14.88)
- Espresso Beverage (Similarity score: 14.93)
- Espresso Iced Coffee Drink, Vanilla (Similarity score: 14.93)
- Vanilla Espresso Coffee Beverage (Similarity score: 14.93)
- Olympus Vanilla Energy (Similarity score: 16.33)
- Olympus Мляко (Similarity score: 16.33)
- Lactel,matin Léger Matin Léger Café Au Lait (Similarity score: 16.70)
- Nöm L Freeware Laktosefrei Milch (Similarity score: 16.93)
- Mlekovita Kefir (Similarity score: 17.24)
Ingredients List
- Brewed Coffee
- E407
- Salt
- Maltodextrins
- E300
- Dl Alpha Tocopheryl Acetate
- Pyridoxine Hydrochloride
- E101
- Retinyl Palmitate
- Cyanocobalamin
- Low Fat Milk
- Nonfat Ultra Filtered Milk
- Sugar
- Cocoa
- Cellulose Gel
- Natural And Artificial Flavouring
- E501i
- E466
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)