Moccha pudding powder
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1799kj (430 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1799kj (430 calories/kcal) |
| Fiber | 8 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 37.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 37.5% |
| Saturated Fat Value | 3g |
| Score | 13 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 69g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 69g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Fruit & Nuts (Similarity score: 21.81)
- Creamy White Frosting, Creamy White (Similarity score: 23.66)
- Weis Weis, Cherry Almond Fruit'n Nut Mix (Similarity score: 26.56)
- Vedic Mix Vedic Mix, Cinnamon Chai (Similarity score: 26.90)
- Vedic Mix Vedic Mix, Sweetened Lemongrass Chai (Similarity score: 26.90)
- Vedic Mix Inc Vedic Mix, Sweetended Ginger Chai, Ginger (Similarity score: 26.90)
- Cake Mate Coffee House Icing (Similarity score: 27.54)
- Medium Pink Creamy Decorator Icing (Similarity score: 29.67)
- Creamy Frosting (Similarity score: 29.67)
- Medium White Creamy Decorator Icing (Similarity score: 29.67)
- Medium Blue Creamy Decorator Icing (Similarity score: 29.67)
- Medium Green Creamy Decorator Icing (Similarity score: 29.67)
- Essential Everyday Rich & Creamy Vanilla Frosting (Similarity score: 30.12)
- Vanilla Creamy Frosting, Vanilla (Similarity score: 30.12)
- White Creamy Frosting (Similarity score: 30.12)
Ingredients List
- E407
- E102
- E133
- Moccha Powder
- Non Dairy Creamer
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)