Mitha magic rasmalai
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 795kj (191 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 795kj (191 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6.35g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.35g |
| Saturated Fat | 3.9699999999999998g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 4g |
| Score | 4 |
| Sodium | 16mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 16mg |
| Sugars | 11.11g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 11.11g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Frigo Chuches Helados Sabor Nubes, Cola, Ladrillos Y Moras Sin Gluten (Similarity score: 17.13)
- Nestlé Aéro Truffle (Similarity score: 18.56)
- Far Breton Pruneaux (Similarity score: 21.86)
- Erhard Glace Chocolat (Similarity score: 22.83)
- La Mexicana Inc Table Style Corn Tortillas (Similarity score: 24.55)
- Okko Barre De Superfood Coco Cacao (Similarity score: 25.65)
- Blue Bunny Dairy Free Frozen Dessert (Similarity score: 25.72)
- Morrisons Clotted Cream Rice Pudding (Similarity score: 27.78)
- La Belle Chaurienne Canard Sauce Poivre Vert (Similarity score: 28.40)
- Bonàrea Nata Per Cuinar (Similarity score: 29.19)
- Steccolecco Steccolecco Fondente (Similarity score: 29.55)
- Danone Orange Ananas (Similarity score: 29.74)
- Peoples Zebra Records Sweet Action, Ice Cream, Brown Sugar Banana (Similarity score: 30.43)
- Pâte2000 Pâte A Tarte (Similarity score: 30.69)
- Mon Bio Gourmand Crème Glacée Au Chocolat (Similarity score: 31.36)
Ingredients List
- Milk
- Sugar
- Rose Water
- Cardamom
- And Potassium Metabisulphite
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)