Mitakos Joghurt Feige-Dattel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 536kj (129 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 536.0kj (129 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 5.2g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 69.33333333333334% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.3% |
| Saturated Fat Value | 5.2g |
| Score | 7 |
| Sodium | 40.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40.0mg |
| Sugars | 11.6g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 11.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Yoplait Perle De Lait Vanille (Similarity score: 3.08)
- Perle De Lait Vanille,yoplait Yoplait (Similarity score: 3.08)
- Délisse,marque Repère Douceur Satinée Vanille (Similarity score: 4.69)
- Frikom Quattro Čokolada (Similarity score: 5.25)
- Yoplait Perle De Lait Noisette (Similarity score: 5.62)
- Milbona Griechischer Joghurt (Similarity score: 5.72)
- Yoplait,perle De Lait Non Blanc Spécialité Laitière Sucrée, Au Citron, Aromatisée (Similarity score: 6.02)
- Yoplait, Perle De Lait Non Blanc Spécialité Laitière Sucrée, Au Citron, Aromatisée (Similarity score: 6.02)
- Yoplait,perle De Lait Non Blanc Spécialité Laitière Sucrée, Au Citron, Aromatisée (Similarity score: 6.02)
- Yoplait,perle De Lait Nature Spécialité Laitière Sucrée, Au Citron, Aromatisée (Similarity score: 6.02)
- Eroski Yogur Griego Con Frutos Secos, Cereales Y Miel (Similarity score: 6.10)
- U Spécialité Laitière Fermentée Vanille Rêve De Lait (Similarity score: 6.16)
- Yaourt Aux Fruits Brassé (Similarity score: 6.23)
- Yoplait Perle De Lait 4 Nuances Créatives (Similarity score: 6.44)
- Perle De Lait,yoplait, 500 G Perle De Lait (Similarity score: 6.44)