Misura Cornetti integrali frutti di bosco
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1601kj (383 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1601kj (383 calories/kcal) |
| Fiber | 8.4 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 8.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 9.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 9.8 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7g |
| Saturated Fat | 7.4g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 43.529411764705884% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 43.5% |
| Saturated Fat Value | 7.4g |
| Score | 11 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Maple Donuts Inc Pumpkin Fritters (Similarity score: 22.42)
- Pam & Panorama Colomba Classica (Similarity score: 24.57)
- Bauli Il Croissant Integrale Al Miele (Similarity score: 26.34)
- Nestlé Nesquik Riz Et Chocolat Sans Gluten (Similarity score: 26.42)
- Assorted Hamantashen Fruit Tarts (Similarity score: 26.77)
- Panettone (Similarity score: 27.01)
- Harvest Morn 8 Fruit And Fibre Cereal Bars (Similarity score: 27.02)
- Gad Bakeries Llc Junior's Restaurant & Bakery, Golden Fudge Layer Cake (Similarity score: 27.05)
- Favorina Stollen (Similarity score: 27.26)
- Lidl Colomba (Similarity score: 27.27)
- Le Temps Des Cerises Cake Pâtissier Aux Cerises (Similarity score: 27.90)
- Sugared Ring Doughnuts 4s (Similarity score: 28.03)
- Stagnati Savoiardi Sardi (Similarity score: 28.20)
- Asda Asda Fig Rolls (Similarity score: 28.40)
- Balocco Panettone (Similarity score: 28.43)
Ingredients List
- Beetroot
- Apple
- Blackcurrant
- Natural Yeast
- Sugar
- Emulsifier
- Radish
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)