Mister Rice Basmati Langkorn Duftreis
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1511kj (362 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1511kj (362 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 8g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -1 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Extra Long Basmati Rice (Similarity score: 5.08)
- Riz De Camargue Long Complet Etuve (Similarity score: 7.71)
- Longkou Vermicelle (Similarity score: 7.81)
- Vermicelles De Riz (Similarity score: 7.81)
- Buitoni Buitoni Tagliatelle 16 (Similarity score: 9.30)
- Pasta Reggia Pasta (Similarity score: 10.93)
- Divella Divella Seme Di Melone 72 (Similarity score: 11.01)
- Casa Visconti Organic Pasta Italiana, Rigatoni (Similarity score: 11.55)
- Ayam Vermicelles De Riz Thaï (Similarity score: 11.90)
- Taureau Ailé Sélection 3 Riz (Similarity score: 12.14)
- Taureau Aile Riz Carnaroli Pour Risotto (Similarity score: 12.14)
- Barilla Fusilli Sans Gluten (Similarity score: 12.35)
- Barilla Spaghetti Glutenfrei (Similarity score: 12.35)
- Barilla Penne Rigate, Glutenfrei (Similarity score: 12.40)
- Barilla Coquillettes Sans Gluten (Similarity score: 12.40)