Miso veggie ramen
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 241kj (58 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 241kj (58 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.2581453634085g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.26g |
| Saturated Fat | 0.12531328320802g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 12.499999999999499% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.5% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 1 |
| Sodium | 278.1954887218mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 278.2mg |
| Sugars | 1.2531328320802g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Crema De Calabaza Y Zanahoria (Similarity score: 8.19)
- Soupe De Lentille Citron Et Coriandre (Similarity score: 9.28)
- Franprix Sauce Arrabiata (Similarity score: 9.53)
- Rose Erbsen Eintopf (Similarity score: 10.38)
- Naturello Zuppa Fresca Dell’adriatica (Similarity score: 10.54)
- Gastronomia Di Mare,lidl,naturello Zuppa Di Pesce All'adriatica (Similarity score: 11.65)
- Sauce Bolognaise (Similarity score: 11.75)
- Sauce Tomate Basilic (Similarity score: 11.80)
- Les Mets De Provence Sauce Tomate Basilic Bio 190g (Similarity score: 11.80)
- Select Maree 1kg Soupe Bouillabaisse Avec Morceaux (Similarity score: 12.26)
- Karine & Jeff,le Bonheur Est Dans Le Pot Soupe Au Pistou (Similarity score: 12.65)
- Amy's, Amy's Kitchen Inc Rustic Italian Vegetable Soup (Similarity score: 12.85)
- Sugo All’arrabiata (Similarity score: 13.42)
- Pomodoro Ciliegino (tomates Cerises) Arrabbiata (Similarity score: 13.42)
- Knorr Italian Tomato Soup (Similarity score: 13.61)
Ingredients List
- Miso Broth
- Ramen Noodles
- Spice Pack
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)