Mint chip light ice cream, mint chip
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 569kj (136 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 569kj (136 calories/kcal) |
| Fiber | 3.4 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 7.95g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.95g |
| Saturated Fat | 2.27g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 49.89010989010989% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 49.9% |
| Saturated Fat Value | 2.3g |
| Score | -1 |
| Sodium | 153mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 153mg |
| Sugars | 12.5g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 12.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Butter Pecan Light Ice Cream (Similarity score: 16.50)
- Delhaize Curry Rouge Thai & Poulet (Similarity score: 16.55)
- By Sainsbury's Beef Lasagne (Similarity score: 17.30)
- Cora Lasagnes (Similarity score: 21.89)
- Seazon Curry De Tofu Et Riz Rouge (Similarity score: 23.96)
- Tzatziki (Similarity score: 24.16)
- Amatriciana With Pancetta (Similarity score: 25.89)
- Marks &spencer Green Thai Vegetable Curry (Similarity score: 26.14)
- Rachel's Organic Rachel's Organic Divine Rice Salted Caramel (Similarity score: 26.21)
- Light Ice Cream (Similarity score: 26.42)
- Tempeh (Similarity score: 26.47)
- Cheese Tortellini (Similarity score: 27.43)
- Peanut Butter Cup Light Ice Cream (Similarity score: 27.78)
- Peanut Butter Swirl Light Ice Cream, Peanut Butter Swirl (Similarity score: 27.85)
- Mikey's Scrambled Eggs (Similarity score: 28.53)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Sea Salt
- E967
- E410
- E412
- Stevia Leaf Extract
- Egg
- Cane Sugar
- Milk Protein Concentrate
- Cream
- Inulin
- Chocolate Pieces
- E420
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)