Medium grain enriched rice
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1515kj (363 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1515kj (363 calories/kcal) |
| Fiber | 2.1 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 6.38g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.38g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -1 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Brookshire's Medium Grain Enriched Rice (Similarity score: 0.00)
- Enriched Medium Grain White Rice (Similarity score: 0.00)
- Golden Canilla Parboiled Rice (Similarity score: 0.00)
- Brookshire's Medium Grain Enriched Rice (Similarity score: 0.00)
- Brookshire's Medium Grain Enriched Rice (Similarity score: 0.00)
- Shur Fine, Topco Associates Inc Enriched Medium Grain Rice (Similarity score: 0.00)
- Goya Medium Grain Rice (Similarity score: 0.00)
- Brookshire's Medium Grain Enriched Rice (Similarity score: 0.00)
- Enriched Medium Grain White Rice (Similarity score: 0.00)
- Shurfine Enriched Medium Grain Rice (Similarity score: 0.00)
- Enriched Medium Grain White Rice (Similarity score: 0.00)
- Stater Bros Markets Inc Enriched Calrose Rice (Similarity score: 0.00)
- Shur Fine, Topco Associates Inc Medium Grain Rice (Similarity score: 0.00)
- Enriched Medium Grain White Rice (Similarity score: 0.00)
- Golden Canilla Parboiled Long Grain Rice (Similarity score: 2.83)
Ingredients List
- Medium Grain White Rice
- Thiamin
- E375
- Iron
- And Folic Acid
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)