Medium corn & black bean salsa, medium
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 184kj (44 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 184kj (44 calories/kcal) |
| Fiber | 2.9 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 2.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7.142857142857143 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7.1 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 2.94g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.94g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 2 |
| Sodium | 471mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 471mg |
| Sugars | 5.88g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mild Corn & Black Bean Salsa, Mild Corn & Black Bean (Similarity score: 0.00)
- Authentic Mexican Style Mild Black Bean & Corn Salsa, Mild (Similarity score: 0.00)
- Black Bean & Corn (Similarity score: 0.00)
- Meijer Black Bean & Corn Mild Salsa (Similarity score: 0.00)
- Medium Corn & Black Bean Salsa, Medium Corn & Black Bean (Similarity score: 0.00)
- Black Bean & Corn Salsa (Similarity score: 0.00)
- Medium Mexican Style Black Bean & Corn Salsa (Similarity score: 0.00)
- Meijer Naturals Black Bean & Corn Salsa, Medium (Similarity score: 0.00)
- Meijer Naturals Black Bean & Corn Salsa, Mild (Similarity score: 0.00)
- Mild Corn & Black Bean Salsa, Mild (Similarity score: 0.00)
- Spartan Salsa (Similarity score: 4.69)
- Mild Corn & Black Bean Salsa, Mild (Similarity score: 4.69)
- Red Gold Salsa Black Beans & Corn 15 5oz (Similarity score: 4.69)
- Black Bean & Corn Salsa (Similarity score: 4.69)
- Black Bean And Corn Salsa (Similarity score: 10.07)
Ingredients List
- Tomato Puree
- Dehydrated Onion
- Salt
- Vinegar
- Spice
- Natural Flavouring
- Diced Tomatoes In Juice
- Jalapeno
- Corn
- Water
- Black Beans
- Red Bell Pepper
- Sugar
- Onion
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)