Medium Cheddar Cheese
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 139kj (34 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 139.0kj (34 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 23.333333333333g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 23.33g |
| Saturated Fat | 23.333333333333g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 69.9999999999997% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70.0% |
| Saturated Fat Value | 23.3g |
| Score | 11 |
| Sodium | 600.0mg |
| Sodium Points | 6 |
| Sodium Value | 600.0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Finely Shredded Natural Cheese (Similarity score: 18.38)
- Entrepinares Queso (Similarity score: 18.98)
- Colby And Monterey Jack Cheeses (Similarity score: 28.04)
- Terres De Fraicheur Fromage De Chèvre (Similarity score: 28.82)
- Bonarea Queso De Mezcla Semicurado Lonchas (Similarity score: 29.26)
- Peooer Jack Cheese (Similarity score: 31.65)
- Mexacan Cheese (Similarity score: 31.68)
- Zanetti Queso Grana Padano (Similarity score: 31.90)
- Good & Gather Colby Jack A Blend Of Colby & Monterey (Similarity score: 36.17)
- Shredded Cheese (Similarity score: 36.17)
- Lucerne, Safeway Inc Dairy Farms Mexican Style 4 Cheese Blend (Similarity score: 36.57)
- Alpura Crema (Similarity score: 39.27)
- Queso Blanco (Similarity score: 41.32)
- First Street First Street Mild Cheddar Fancy (Similarity score: 42.85)
- Sugo Al Basilico (Similarity score: 52.03)