Medium / hot mexicana salsa, medium / hot
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 138kj (33 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 138kj (33 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7.6923076923076925 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7.7 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 3 |
| Sodium | 317mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 317mg |
| Sugars | 3.33g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Medium Hot Classic Mexican Salsa, Medium Hot (Similarity score: 0.00)
- Mild Medium Salsa Mexicana, Mild Medium (Similarity score: 0.00)
- Herdez Herdez, Classic Mexican Salsa, Mild (Similarity score: 0.81)
- Farmers Salsa (Similarity score: 0.88)
- Extra Hot Ghost Pepper Salsa, Extra Hot Ghost Pepper (Similarity score: 1.98)
- Salsa, Mild (Similarity score: 1.98)
- Salsa (Similarity score: 1.98)
- Fire Roasted Salsa (Similarity score: 2.01)
- Salsa (Similarity score: 3.26)
- Bootleg Salsa (Similarity score: 3.26)
- Garden Fresh Gourmet, Salsa, Mild, Mild (Similarity score: 5.23)
- Trader Jose's Salsa (Similarity score: 7.33)
- Arrabbiata Pasta Sauce, Arrabbiata (Similarity score: 8.27)
- Organic Medium Salsa (Similarity score: 10.23)
- Muir Glen Organic Garlic Cilantro Salsa (Similarity score: 10.23)
Ingredients List
- Tomato
- E160c
- Sugar
- E330
- E296
- Onion
- Serrano Pepper
- Coriander Leaves
- Garlic
- Spice
- Salt
- Canola Oil
- Lime Juice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)