Meaty walnut
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1230kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1230kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 9.41g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.41g |
| Saturated Fat | 2.35g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 15.369522563767168% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.4% |
| Saturated Fat Value | 2.4g |
| Score | 1 |
| Sodium | 318mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 318mg |
| Sugars | 2.35g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tablier Blanc,marque Repère Feuilles De Filo (Similarity score: 6.98)
- Pain Avoine Et Tournesol Grillé (Similarity score: 7.82)
- El Manar (Similarity score: 10.26)
- Tesco White Folded Flatbreads (Similarity score: 10.83)
- Cuisine Évasion 6 Beignets De Crevette Sauce Aigre Douce (Similarity score: 10.91)
- Schneider Fond Pour Flammekueche (Similarity score: 12.46)
- Schneider Fonds Pour Flammekueche (Similarity score: 12.46)
- Schneider Le Goût De L’alsace 4 Fonds Pour Flammekueche (Similarity score: 12.46)
- Germaline Pois Chiches Germés Houmous (Similarity score: 12.52)
- Naturéo Pain De Mie Complet (Similarity score: 12.60)
- Sainsbury's Classic Houmous (Similarity score: 13.61)
- Lima Hummus Original (Similarity score: 14.25)
- Contigo Houmous Bio (Similarity score: 14.56)
- Pain Du Soleil Pita Blanche (Similarity score: 15.00)
- Leyenda Codornices Escabechadas (Similarity score: 15.15)
Ingredients List
- Vegan Dough
- Walnut
- Sundried Tomatoes
- Non Gmo Nutritional Yeast
- Garlic
- Olive Oil
- Salt
- Pepper
- E375
- Ferrous Sulfate
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- Water
- Non Gmo Canola Oil
- And Salt Vegan Filling
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)