Mcdonald's Royal Bacon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1071kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1071kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 17g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17g |
| Saturated Fat | 6.1g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 46.92307692307692% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.9% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 11 |
| Sodium | 324mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 324mg |
| Sugars | 4.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Isla Delice 12 Burgers À L'oignon (Similarity score: 11.06)
- Quick,fromageries Bel, La Vache Qui Rit Burger Sauce À "la Vache Qui Rit" ® (Similarity score: 13.68)
- Pecheurs Bretons Rillettes De Maquereaux (Similarity score: 17.70)
- Pecheurs Bretons Rillettes De Maquereau A La Moutarde (Similarity score: 17.70)
- Angus Seasoned Beef Patties (Similarity score: 18.63)
- Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 18.80)
- Steinofen Pizza Vier Käse (Similarity score: 18.83)
- Target Stores Green Chile & Cheese Mini Tamales (Similarity score: 19.65)
- Aldi Mozzarella Sticks (Similarity score: 20.29)
- Burger King Double Whopper Cheese (Similarity score: 21.43)
- Burger King Double Whopper (Similarity score: 21.43)
- Obach Paté De Muntanya (Similarity score: 21.89)
- Harris Teeter Potato Skins (Similarity score: 22.88)
- Brioche Burger Buns (Similarity score: 22.98)
- Hy Vee Whole Wheat Bagels Sandwichs (Similarity score: 23.06)
Ingredients List
- Meat Patty
- Sesame Seeds
- Milk
- Mustard
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)