Maxpol Penne rurka skośna
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1536kj (368 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1536kj (368 calories/kcal) |
| Fiber | 4 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 14.285714285714288% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.3% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | -5 |
| Sodium | 1.6mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 1.6mg |
| Sugars | 3.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour,groupe Carrefour Macaroni (cuisson Rapide 3 Min) (Similarity score: 5.90)
- Boretti Fusilli (Similarity score: 7.02)
- Auchan,auchan Production,groupe Auchan Pâtes Alphabet (Similarity score: 7.07)
- Auchan,l'oiseau Pâtes Petits Paniers De Qualité Supérieure (Similarity score: 7.07)
- Auchan,l'oiseau,auchan Production,groupe Auchan Pâtes Lasagnes De Qualité Supérieure (Similarity score: 7.07)
- Hacendado Placas Para Canelones Tradicionales (Similarity score: 7.17)
- Terres Et Céréales Bio Farine De Sarrasin (Similarity score: 7.62)
- Saint Eloi,sélection Des Mousquetaires,les Mousquetaires Blé Précuit (Similarity score: 7.73)
- Panzani Pates Panzani Spaghetti (Similarity score: 7.84)
- Panzani Panzani Spaghetti (Similarity score: 8.24)
- Panzani Pates Panzani Torti 3 Kg (Similarity score: 8.24)
- Panzani,ebro Foods Panzani Coquillettes 1,4kg (Similarity score: 8.24)
- Panzani Panzani Torti (Similarity score: 8.24)
- Panzani Panzani Torti (Similarity score: 8.24)
- Panzani Panzani Nouilles Fines 1kg (Similarity score: 8.24)
Ingredients List
- Wheat Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)