Max & Alex Stroopwafels
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1925kj (461 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1925kj (461 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 23 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 8.7g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 45.78947368421053% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.8% |
| Saturated Fat Value | 8.7g |
| Score | 23 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 36g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 36g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gluten Free Chocolate Chip Cookies (Similarity score: 14.45)
- Dukita Galletas Surtidas (Similarity score: 14.68)
- Lotus Gaufres Soft Au Sucre Glace (Similarity score: 16.16)
- Lotus Gaufres Soft (Similarity score: 16.16)
- Fauchon Cookies Aux Fruits Rouges (Similarity score: 17.90)
- Butterfinger (Similarity score: 17.98)
- Lotus Lotus Gauffres Softs (Similarity score: 18.26)
- Suprême Halloween (Similarity score: 18.71)
- Little Debbie Brownies Bat (Similarity score: 18.78)
- Monoprix 8 Mini Gaufres Moelleuses Aux Oeufs Frais (Similarity score: 18.80)
- Monoprix 6 Gaufres Moelleuses Aux Oeufs Frais (Similarity score: 18.80)
- Crispety, Crunchety, Peanut Buttery! Bar (Similarity score: 18.93)
- Carrefour Biscuithé (Similarity score: 19.00)
- Cinnamon Apple Dunkers (Similarity score: 19.14)
- Border Dark Chocolate Gingers (Similarity score: 19.17)
Ingredients List
- Barn Eggs
- Spice
- Vegetable Fat
- Sugar
- Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)