Mashed potatoes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 502kj (120 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 502kj (120 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 4g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 4g |
| Score | 4 |
| Sodium | 260mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 260mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- U Saveurs, U Cassolettes Saint Jacques Sauce À La Champenoise (Similarity score: 10.16)
- Whole Foods Market, Whole Foods Market Inc Whole Foods Market, Cauliflower & Cheese Soup (Similarity score: 11.62)
- Thiriet Linguines Aux 4 Fromages (Similarity score: 12.06)
- Trader Joe's 1,000 Day Gouda Cheese (Similarity score: 13.60)
- Siljans Chark Risgrynsgröt (Similarity score: 14.72)
- Marie Patati Patata, Pomme De Terre Jambon Emmental Crème Fraîche (Similarity score: 14.92)
- Saint Eloi Mini Gratin De Pomme De Terre (Similarity score: 15.62)
- Coquilles De Poisson Et Noix De Saint Jacques (Similarity score: 16.43)
- Rosemary Reds With Real Butter & Spices Idaho Potatoes (Similarity score: 16.69)
- Western Family Triple Cheddar Shredded Cheese (Similarity score: 16.88)
- Eating Right Creamy Polenta & Vegetable Medley (Similarity score: 17.61)
- Homestyle Mashed Potatoes (Similarity score: 18.48)
- Red Curry Organic Young Jackfruit (Similarity score: 18.48)
- Toque Du Chef Farfalle Aux Champignons Et Au Poulet (Similarity score: 19.23)
- H E B Tex's Fixins Cream Corn (Similarity score: 19.41)
Ingredients List
- Russet Potatoes
- White Pepper
- Spice
- Yukon Gold Potatoes
- Milk
- Cream
- Water
- Butter
- Corn Starch
- Sea Salt
- Chicken Base
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)