Mars Twix Minis
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2063kj (494 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 6 |
| Energy Value | 2063kj (494 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 27 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.3000001907349g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.3g |
| Saturated Fat | 14g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 58.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 14g |
| Score | 27 |
| Sodium | 163.99999856948799mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 164mg |
| Sugars | 49g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 49g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Twix Twix (Similarity score: 0.00)
- Twix Twix (Similarity score: 0.58)
- Mars Twix Minis (Similarity score: 1.32)
- Twix Twix Minis 275 Gr, 3 Sachets (Similarity score: 3.12)
- Twix Twix (Similarity score: 3.12)
- Mars Twix Minis (Similarity score: 3.12)
- Raider,mars Raider Retro Edition (Similarity score: 5.66)
- Twix Twix Bar 20g (Similarity score: 5.66)
- Mars Twix (Similarity score: 5.70)
- Twix (Similarity score: 5.81)
- Twix Twix (Similarity score: 5.85)
- Mars Twix Limited Edition Spekulatius Gewürz (Similarity score: 6.33)
- Twix Biscuit Caramel Arôme Cappuccino Enrobé De Chocolat Au Lait (Similarity score: 7.09)
- Milka Tendres Moments Moelleux Chocolat (Similarity score: 7.47)
- Twix Twix Spekulatius Gewürz (Similarity score: 8.00)
Ingredients List
- Sugar
- Whey Powder
- Fat Reduced Cocoa
- Salt
- Emulsifier
- Raising Agent
- Natural Vanilla Extract
- Biscuit
- Caramel Filling
- Glucose Syrup
- Wheat Flour
- Palm Fat
- Cocoa Butter
- Skimmed Milk Powder
- Cocoa Paste
- Lactose
- Milkfat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)