Mars Maxi Barres
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1151kj (276 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1151kj (276 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 67.11409395973155% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.1% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 17 |
| Sodium | 72mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72mg |
| Sugars | 24.9g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mars Mars Eiscreme (Similarity score: 5.66)
- Mars Ice Cream Family Pack (Similarity score: 5.66)
- Conad Tiramisù Surgelato (Similarity score: 6.17)
- Mars,mars Chocolat Mars Barres Glacées (Similarity score: 6.32)
- Maestro Italia Tiramisu (Similarity score: 6.94)
- Mars Ice Cream (Similarity score: 7.25)
- Franprix Le Tiramisu Bio (Similarity score: 8.09)
- Franprix Le Tiramisu Bio (Similarity score: 8.57)
- Mars Mars Glacé (Similarity score: 9.06)
- Haagen Dazs, Ice Cream, Ginger Molasses Cookie , Ginger Molasses Cookie (Similarity score: 10.45)
- Ben & Jerry's (Similarity score: 10.55)
- Ben & Jerry’s Save Our Swirled Now! (Similarity score: 10.65)
- Nestlé Extrême Rhum Raisin (Similarity score: 10.79)
- Dia Sandwich Vainilla Y Chocolate (Similarity score: 11.03)
- Ben & Jerry's Phish Food (Similarity score: 11.11)
Ingredients List
- Sugar
- Palm Fat
- Skimmed Milk Powder
- Barley Malt Extract
- Milkfat
- Lactose
- Whey Powder
- Fat Reduced Cocoa
- Emulsifier
- Stabiliser
- Salt
- Skimmed Milk
- Natural Vanilla Extract
- Natural Flavouring
- Glucose Syrup
- Light Cream
- Water
- Sweetened Condensed Semi Skimmed Milk
- Cocoa Butter
- Coconut Oil
- Cocoa Paste
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)