Mars M&M's peanut
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2155kj (516 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 6 |
| Energy Value | 2155kj (516 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 23 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 23 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 26 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 9.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.9g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 42.30769230769231% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.3% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 26 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 53g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 53g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mars Chocolat,mars Chocolat France,mars,m&m's M&m's Peanut (Similarity score: 3.17)
- J D Gross,halloren Schokoladenfabrik Ag Pralinés Selection (Similarity score: 17.66)
- M&m's,mars,mars Chocolat M&m's Peanut (Similarity score: 18.13)
- Mars,m&m's M &m's 300 G ? (Similarity score: 20.23)
- Schluckwerder Nugat Edelmarzipan In Vollmilchschokolade (Similarity score: 21.85)
- Shoprite Shoprite, Imported Hazelnut Spread (Similarity score: 25.39)
- Shoprite Shoprite, Hazelnut Spread (Similarity score: 25.39)
- Dia Turrón De Nata Y Nuez Cubierto De Chocolate (Similarity score: 27.39)
- Lucien Georgelin Pâte À Tartiner Crêpes Dentelles (Similarity score: 27.40)
- Boni Oeufs Praliné (Similarity score: 27.90)
- Tartichoc Pate A Tartiner (Similarity score: 28.30)
- Maison Taillefer Chocolat Mendiant Lait Et Noir (Similarity score: 29.11)
- Maître Prunille Chocolat (Similarity score: 30.40)
- Lindt,lindt & Sprüngli Excellence Orange Intense (Similarity score: 31.73)
- M&m M &m Orzechowe 90g Mars (Similarity score: 32.56)
Ingredients List
- Glucose Syrup
- Shea Butter
- Emulsifier
- Stabiliser
- Colour
- E1400
- Glazing Agent
- Coconut Oil
- Salt
- Flavouring
- Peanut
- Cocoa Paste
- Skimmed Milk Powder
- Lactose And Milk Proteins
- Cocoa Butter
- Palm Fat
- Milkfat
- Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)