Mars Chocolate M&M Peanut
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 533kj (128 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 533kj (128 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.3g |
| Saturated Fat | 2.5g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 39.0625% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 39.1% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | 4 |
| Sodium | 10.16mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 10.2mg |
| Sugars | 13g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Frisian Flag Kental Manis Bendera (Similarity score: 18.34)
- Frisian Flag Frisian Flag (Similarity score: 18.34)
- Frisian Flag Indonesia Frisian Flag (Similarity score: 18.34)
- Terres Et Céréales,terres Et Céréales Bio Muesli Aux Fruits (Similarity score: 19.48)
- Tropical Pineapple Sherbet, Tropical Pineapple (Similarity score: 19.48)
- Baklavas (Similarity score: 19.87)
- Frisian Flag (Similarity score: 20.42)
- Tropical Lime Sherbet, Lime (Similarity score: 20.91)
- Rainbow Sherbet (Similarity score: 21.48)
- Three Fruit Mixed Berry Tangerine, Blackberry Flavored, And Raspberry Sherbet, Three Fruit Mixed Berry (Similarity score: 21.59)
- Wilderness Raspberry Sherbet (Similarity score: 21.59)
- Premium Quality Tropical Rainbow Raspberry, Pineapple, And Orange Sherbet, Tropical Rainbow (Similarity score: 21.59)
- Yaourt Nature,céréales Et Noix Pecan Pause Gourmande (Similarity score: 21.77)
- Nestle La Lechera Botella Squeeze 335 Grs (Similarity score: 21.80)
- King Of Pops Inc Banana Puddin' (Similarity score: 22.23)