Marque Repère, Délisse Crème dessert vanille sur lit de chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 539kj (129 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 539kj (129 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.3g |
| Saturated Fat | 2.2g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 64.70588235294117% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.7% |
| Saturated Fat Value | 2.2g |
| Score | 6 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Yaourt Vanille Smarties (Similarity score: 2.59)
- Ehrmann White Choc Grand Dessert (Similarity score: 5.90)
- Dia Natural (Similarity score: 6.98)
- Carrefour Creme Dessert Chocolat (Similarity score: 7.68)
- Saint Père Semoule Au Lait A La Vanille (Similarity score: 8.14)
- Monoprix Gourmandises Viennoises Au Chocolat (Similarity score: 8.24)
- Groupe Auchan, Auchan Creme Dessert Chocolat Lait (Similarity score: 8.57)
- Mamie Nova Liégeois Au Chocolat (Similarity score: 8.63)
- Milfina Servus Strudel Aux Pommes (Similarity score: 8.68)
- Belle France Riz Au Lait (Similarity score: 8.69)
- Paturages Riz Au Lait Saveur Vanille (6+2 Gratuits) (Similarity score: 8.71)
- Danone Quark Joghurt Creme Bourbon Vanille (Similarity score: 8.78)
- Pâturages Creme Dessert (Similarity score: 8.82)
- Auchan Riz Au Lait Rhum Raisins (Similarity score: 9.10)
- Migros Crème Pistache (Similarity score: 9.28)
Ingredients List
- Whole Milk
- Thickener
- Colour
- Salt
- Milk Proteins
- Sugar
- Water
- Modified Corn Starch
- Dark Chocolate
- Cream
- Glucose Fructose Syrup
- Fructose
- Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)