Marks & Spencer Thai chicken soup
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 339kj (82 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 339kj (82 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 2.6g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 59.09090909090908% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59.1% |
| Saturated Fat Value | 2.6g |
| Score | 4 |
| Sodium | 192mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 192mg |
| Sugars | 1.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Prosain Curry Rouge Aubergines Et Sauce Sriracha (Similarity score: 15.27)
- M&s Laksa Noodle Pot (Similarity score: 15.35)
- Pizza (Similarity score: 15.43)
- Land O Lakes Lowfat Small Curd Cottage Cheese (Similarity score: 16.34)
- Land O Lakes Cottage Cheese (Similarity score: 16.34)
- Mozzarella Cheese (Similarity score: 16.83)
- Bookbinder's Bookbinder's, Vegetarian Butternut Squash & Mushroom Soup (Similarity score: 18.60)
- L'atelier Du Poissonnier Soupe Crémeuse De Moules (Similarity score: 19.24)
- Simply Nature Mozzarella Cheese (Similarity score: 19.36)
- Carrefour Carrefour Selection Stoemp Aux Carottes (Similarity score: 19.66)
- Crème Glacée Slelection À La Vanille (Similarity score: 19.79)
- Marks & Spencer Thai Chicken Soup (Similarity score: 21.24)
- Sam's Choice White Chicken Chili With Beans (Similarity score: 21.31)
- La Brouette Curry Doux De Légumes D'hiver (Similarity score: 21.44)
- Mozzarella Cheese Finely Shredded (Similarity score: 23.29)