Marks & Spencer Sweet potato chips
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1793kj (429 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1793kj (429 calories/kcal) |
| Fiber | 7.1428571428571 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7.14 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 3.5714285714286g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.57g |
| Saturated Fat | 12.5g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 43.749999999999346% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 43.7% |
| Saturated Fat Value | 12.5g |
| Score | 13 |
| Sodium | 214.28571428570802mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 214.3mg |
| Sugars | 7.1428571428571g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7.14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Spaans Cookie Company Inc Spaans, Sugar Free Cookies, Peppermint (Similarity score: 13.91)
- Leonard Novelty Bakery Sugar Free Cookie Assortment (Similarity score: 16.98)
- Alnatura Alnatura Dinkel Löffel Kekse (Similarity score: 20.53)
- Krisprolls Krisprolls Dorés À La Cardamome (Similarity score: 26.02)
- Picard Mini Roulés Chocolat Noisette (Similarity score: 29.68)
- Shortbread Cookies Blueberry (Similarity score: 29.70)
- Blueberry Shortbread Cookies (Similarity score: 29.70)
- Hema Grissini Corti (Similarity score: 30.35)
- Hema Mini Gressins (Similarity score: 30.35)
- Mabel's,mackers Galletitas De Agua (Similarity score: 30.41)
- Tesco Finest Sticky Toffee Crossaint Swirls (Similarity score: 30.78)
- Chocolate Turnovers, Chocolate (Similarity score: 31.08)
- Krisprolls Krisprolls (Similarity score: 31.33)
- Pagen Krisprolls Dorés (Similarity score: 31.33)
- Curate Snacks Curate, Kids Snack Bars, Oatmeal & Chocolate Chunk (Similarity score: 31.55)