Marks & Spencer Rocky Road
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1778kj (425 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1778kj (425 calories/kcal) |
| Fiber | 2.6 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 23 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 5.4g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.4g |
| Saturated Fat | 9g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 60.40268456375839% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.4% |
| Saturated Fat Value | 9g |
| Score | 21 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 58.6g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 58.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sugarfina Sugarfina, Robin's Egg Caramel (Similarity score: 9.30)
- Révillon Les Papillotes Noël Provençal (Similarity score: 10.32)
- Alpine Valley, Milk Chocolate Gummi Bears (Similarity score: 12.95)
- Premium Cherry Infused Dark Chocolate (Similarity score: 13.24)
- Storck Dickmann's Schoko Strolche (Similarity score: 15.04)
- Chocolate Chocolate Chocolate Company Rocky Road Marshmallow (Similarity score: 15.87)
- Round's Select Round's Select, Dark Chocolate Blueberries (Similarity score: 16.89)
- Nestlé Chocolate Log (Similarity score: 16.93)
- Robin Eggs (Similarity score: 17.62)
- Laica Caffè Liquido Praline (Similarity score: 17.65)
- Laica Praline Caffè Liquido (Similarity score: 17.65)
- Laica Laica Cioccolatini Caffè Liquido (Similarity score: 17.65)
- Choceur,wiha Mini Schoko Küsse (Similarity score: 18.21)
- Choceur,wiha Mini Schoko Küsse (Similarity score: 18.71)
- Assorted Chocolates (Similarity score: 19.04)
Ingredients List
- Milk Chocolate
- Oat
- Puffed Rice
- Rice
- Sugar
- Salt
- Barley Malt Extract
- Emulsifier
- Iron
- Pantothenic Acid
- E375
- Sugar
- E101
- Thiamin
- Vitamins
- Vitamin B6
- Folic Acid
- Vitamin B12
- Vitamin D
- Wheat Flour
- Rice Flour
- Palm Oil
- Sultanas
- Pork Gelatin
- Corn Flour
- Glucose Syrup
- Honey
- Skimmed Milk
- E500ii
- Salt
- Molasses
- Malted Barley
- Syrup
- Vanilla Flavouring
- Colour
- Acidity Regulator
- E334
- Emulsifier
- Sunflower Oil
- Cherry
- Glucose Syrup
- Colour
- Glucose Fructose Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)