Marks & Spencer Pea & Ham Soup
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 280kj (67 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 280kj (67 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 4.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.9g |
| Saturated Fat | 0.7g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 41.17647058823529% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 41.2% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | -3 |
| Sodium | 203.2mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 203.2mg |
| Sugars | 1.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cafe Spice, Chicken Mulligatawny Soup (Similarity score: 14.21)
- Beste Ernte Junge Erbsen (Similarity score: 15.68)
- New Covent Garden Soup Co Chicken Soup 600g (Similarity score: 18.34)
- Pacific Pacific, Pasta O's, Pasta In Tomato Sauce (Similarity score: 18.36)
- Lidl Thai Chicken Soup (Similarity score: 18.47)
- Stouffer's, Fit Kitchen, Oven Roasted Chicken (Similarity score: 18.48)
- Sainsbury's Soup (Similarity score: 19.27)
- Golden Land Mais Doux (Similarity score: 19.57)
- Golden Land Maïs Doux (Similarity score: 19.57)
- Golden Land Maïs Doux (golden Land) (Similarity score: 19.57)
- Knorr Süsskartoffel Kartoffelstock 2x60g (Similarity score: 19.86)
- Michelina's Penne Primavera (Similarity score: 20.89)
- Corn & Poblano Chowder (Similarity score: 21.24)
- La Reserve De Champlat Ravioli Au Boeuf (Similarity score: 21.81)
- La Réserve De Champlat Ravioli Au Bœuf Bio 340 G (Similarity score: 21.81)
Ingredients List
- Water
- Leek
- Smoked Bacon
- Water
- E250
- Antioxidant
- Celery
- Butter
- Salt
- Colza Oil
- Black Pepper
- Split Pea
- Onion
- Green Peas
- Cooked Ham
- E250
- Brown Sugar
- Antioxidant
- Carrot
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)